EN

Jak odpowiednio zaplanować fit-out powierzchni komercyjnej

Niewątpliwie, każdy projekt fit-out będzie różnić się w zależności od sektora, stylu realizacji, ustalonego budżetu oraz założonych ram czasowych. Będą one jednak posiadały kilka punktów wspólnych, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem realizacji.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz przeprowadzić tylko remont biura, remont hotelu lub innego obiektu wielkopowierzchniowego, czy rozpoczynasz inwestycję od zera – na przykład budowę centrum handlowego, przychodni - warto odpowiednio się do tego przygotować. Jest to istotne, między innymi, ze względu na to, aby projekt fit-out był zgodny z Twoim budżetem, harmonogramem oraz wizerunkiem firmy. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy planowaniu przestrzeni komercyjnej, tak by zapewnić odpowiednie środowisko, które docenią zarówno Twoi pracownicy jak i klienci czy pacjenci.

Ustal swoje cele

Na początek ustal, co chcesz osiągnąć dzięki zmianom. Określenie celów przed rozpoczęciem pracy to budowanie solidnych podstaw, które pomogą zaplanować cały proces aranżacji biura, hotelu, centrum handlowego lub innej powierzchni dużo łatwiej. Przygotuj brief, który pozwoli ustalić wytyczne dotyczące przyszłego projektu i wyposażenia. Projekt fit-out powinien odzwierciedlać Twoją wizję, idee, wartości i kulturę firmy, a także być rozszerzeniem materiałów marketingowych i odwrotnie. Oznacza to, że klienci powinni odczuwać podobne emocje zarówno wchodząc do Twojego biura, hotelu, gabinetu czy innego obiektu, jak przeglądając witrynę internetową firmy lub materiały marketingowe.

Przemyśl jakiego dokładnie rodzaju miejsca potrzebujesz i o jakim metrażu. Rozważ wygląd i styl, który chcesz osiągnąć wyróżniając odpowiednie obszary i miejsca tak zwanego „pierwszego wrażenia” typu recepcja. Na podstawie obecnej liczby pracowników, wykonaj symulację potencjalnego wzrostu i redukcji etatów.

Zastanów się jak Twoja firma / branża będzie się zmieniać i rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat? Postaw sobie pytanie czy Twoja obecna przestrzeń przygotowana jest na ekspansję firmy? Jak trendy technologiczne wpłyną na wielkość i kształt Twojej przestrzeni? Na koniec pomyśl czy Twój obiekt jest wystarczająco elastyczny, aby dostosować się do ewentualnych, nagłych zmian?

Zaangażuj pracowników firmy w projekt fit-out

Zbierz sugestie dotyczące usprawnień biura od pracowników i pytaj klientów czy pacjentów o opinię podczas ich wizyty. Skorzystaj z dostępnych zasobów i stwórz zespół zarządzający projektami. Wyodrębnij w nim podzbiór osób odpowiedzialnych za różne obszary, takie jak: zdrowie i bezpieczeństwo, HR, IT, marketing i wszystko inne, co ma znaczenie dla Twojej firmy.

Nominuj jednego kierownika projektu. Ta osoba prawdopodobnie zajmuje wyższe stanowisko w Twojej firmie i posiada tajniki jej prowadzenia. Będzie miała dużą wiedzę na temat potrzeb różnych działów. Ten lider projektu, będzie odpowiedzialny za zarządzanie budżetem oraz za trzymanie się harmonogramu projektu. Zaangażuj w ten proces także dział marketingu, dzięki temu stworzysz biuro, które odzwierciedla wartości Twojej firmy.

Zaplanuj budżet

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, zespół zarządzający projektem musi wykonać obliczenia, aby dokładnie określić, ile możesz przeznaczyć na remont biura, remont hotelu czy remont szpitala. Upewnij się, że początkowa wycena obejmuje wszystkie możliwe koszty, abyś mógł efektywnie zaplanować budżet na wyposażenie i nie martwić się o nieoczekiwane koszty.

Stworzenie kosztorysu może być dobrym ćwiczeniem służącym do zbierania informacji, zarówno dla Twojej firmy, jak i wykonawców zaangażowanych w Twoją inwestycję. Po wstępnych szacunkach skontaktuj się z firmą fit-out, aby otrzymać kompleksową wycenę.

Znajdź odpowiednie miejsce

Czynniki, które należy rozważyć podczas wyboru miejsca do realizacji fit-out obejmują, między innymi, następujące elementy: wielkość planowanej powierzchni, koszty związane z daną lokalizacją oraz odpowiedni dostęp do infrastruktury. Dowiedz się czy nowa, oferowana przestrzeń ma odpowiednie miejsce na toalety, kuchnie i zaplecza czy laboratoria.

Ustal realistyczne terminy

W zależności od wielkości i złożoności projektu fit-out zaplanuj ramy czasowe, w których chcesz przeprowadzić inwestycję. Czas trwania realizacji, na przykład przygotowania powierzchni biurowych czy wyposażenia hotelu, uzależniony jest od zakresu wymaganych prac. Jeśli Twoja firma potrzebuje tylko niewielkich zmian w istniejącej przestrzeni, może to zająć tylko kilka dni. Większe projekty, takie jak relokacje lub nowe inwestycje wymagają więcej pracy, a co za tym idzie, będą trwać dłużej. Aby poznać dokładny czas realizacji skontaktuj się z firmą fit-out.

Znajdź odpowiednią firmę fit-out

Wybierz profesjonalną, wysoko ocenianą firmę wykończeniową, która pomoże Ci zrealizować projekt wnętrz biurowych, projekt szpitala, wizualizację hotelu czy wdroży instalacje teletechniczne i elektryczne.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej firmy jest rekomendacja lub dokładne jej sprawdzenie. Szukaj firm z dobrymi recenzjami i opiniami poprzednich klientów. Możesz poprosić o listę referencji. Warto też przyjrzeć się ukończonym projektom i porozmawiać z poprzednimi klientami. Postaraj się zobaczyć projekty, które firma już zrealizowała. Upewnij się, że firma fit-out, którą zamierzasz zatrudnić, ma odpowiednie kwalifikacje.

Firma fit-out przygotuje dla Ciebie szczegółowe projekty i kosztorys. Otrzymasz szacunkowy koszt projektu, dzięki czemu będziesz w stanie pracować zgodnie z budżetem w oparciu o uzgodnione plany projektu.

Przedstaw firmie fit-out swój brief. Możesz też stworzyć tablicę mood board co będzie świetnym sposobem na wyrażenie swojej wizji. Pomyśl o kolorach, oświetleniu, wyposażeniu, układzie.

Jeżeli zamierzasz przeprowadzić remont biura, remont hotelu czy remont szpitala - warto wtedy zaprosić firmę fit-out do odwiedzenia Twojego miejsca pracy. Wspólnie opracujecie jak można wykorzystać przestrzeń obejmując wszystko, od mebli po oświetlenie. Ważne jest, aby myśleć

Podsumowanie

Przemyśl i zaplanuj, co chcesz osiągnąć na finalnym etapie projektu fit-out. Dzięki temu uzyskasz dokładnie taki efekt jaki oczekujesz, bez zbędnych niespodzianek. Pamiętaj o zaangażowaniu odpowiednich ludzi, ustal realistyczny budżet i zaplanuj wszystko, od instalacji systemów IT po wybór odpowiednich mebli biurowych.

Niezależnie od tego, czy będzie to remont istniejącej lokalizacji, czy przeprowadzka do nowego miejsca, z pewnością przyniesie Twojej firmie wiele korzyści. Od lepszej wydajności personelu po usprawniony przepływ pracy, lepsze oświetlenie i łatwiejsze przemieszczanie się po przestrzeni biurowej. Są też bardziej oczywiste korzyści, takie jak prezentacja bardziej nowoczesnej przestrzeni współpracownikom oraz klientom. Fit-out to świetna okazja, aby Twoja firma mogła działać efektywniej i rozwiązać problemy, z którymi się borykasz.

Pamiętaj, że poza odpowiednim zaplanowaniem inwestycji, drugą najważniejszą kwestią będzie wybór odpowiedniej firmy fit-out, która posiada doświadczenie oraz wiedzę. Jest to ważne ze względu na to, aby Twój projekt realizował się sprawnie, wydajnie i w ramach budżetu.

[Razem możemy więcej]

Skontaktuj się z nami

Porozmawiajmy