EN

Fit-out - kompleksowa realizacja powierzchni na miarę potrzeb

Określenie Fit-out, często błędnie kojarzone jest tylko z samym remontem powierzchni. Jednak dokładne przedstawienie co kryje się pod tym terminem, jest o wiele bardziej złożone.

Czym tak naprawdę jest Fit-out

Ujmując ogólnie pojęcie Fit-out, można zdefiniować je, jako zagospodarowanie przestrzeni w celu dostosowania jej funkcjonalności do wymagań i potrzeb użytkowników. Ta powierzchnia to głównie obiekty publiczne, takie jak: biura, centra handlowe, hotele, szpitale, hale i tym podobne. Wykończenie może obejmować ściany wewnętrzne, instalacje elektryczne i teletechniczne, posadzki, dekoracje i branding, oświetlenie, instalacje przeciwpożarowe, HVAC, BMS, wyposażenie AGD/RTV oraz wszelkie inne ulepszenia wprowadzone do wnętrza obiektu. Jest to zdecydowanie coś więcej niż remont biura, wyposażenie hotelu lub wyposażenie szpitala czy projekt hali. To globalna usługa zagospodarowania powierzchni użyteczności publicznej.

Nowa, gotowa do użytkowania powierzchnia, to odpowiedź na potrzeby stworzenia nowego miejsca takiego jak biuro, centrum handlowe czy hala dla powstającej firmy. Może to być też odpowiedź na ekspansję firmy i dopasowanie przestrzeni do jej nowych, większych zapotrzebowań. Nierzadko Fit-out obejmuje głęboką renowację istniejącej powierzchni, zmiany takie jak: wyposażenie hoteli, remont szpitala. W takim projekcie często zostaje wymieniona cała instalacja elektryczna i teletechniczna czy instalacje przeciwpożarowe.

Jakie są etapy Fit-out’u

1. Ogólna wizja i cel kompleksowej realizacji przestrzeni
Przede wszystkim, należy zacząć od identyfikacji potrzeb klienta oraz etapu jego przygotowań do realizacji zamierzonego celu. Przeprowadzenie tak zwanego briefu pozwala na uporządkowanie istotnych kwestii związanych z ogólną wizją i celem nowej przestrzeni. Należy się zastanowić w jaki sposób powierzchnia ma charakteryzować markę i jej przekonania. Jakie są wymagania w odniesieniu do instalacji teletechnicznej, a jakie do instalacji elektrycznej. Czy są wymagania specjalistyczne czyli jakieś szczególne względy określone przez charakter organizacji. Na przykład takie jak bezpieczeństwo, potrzeba wdrożenia inteligentnego dostępu lub zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce do przechowywania czy specjalistyczne obiekty (takie jak kuchnie przemysłowe lub laboratoria szpitalne). Określenie tych wszystkich celów, pomoże uniknąć radykalnych zmian podczas kolejnych etapów i przede wszystkim uporządkować całą realizację.

2. Projekty i wizualizacja przestrzeni komercyjnej
Kolejnym krokiem jest projekt koncepcyjny - space plany. Niezwykle istotną kwestią jest przygotowanie szczegółowych wizualizacji przestrzeni. Profesjonalna, odpowiednio przygotowana wizualizacja powierzchni użytkowej zapewnia powodzenie na kolejnych etapach realizacji. Będzie to między innymi wizualizacja hotelu, interior office design, czy projekt hali produkcyjnej. Oprócz opracowania projektu koncepcyjnego, tworzy się także projekt wykonawczy i projekt budowlany.

Należy pamiętać o takich kwestiach jak: dokumentacja branżowa, opiniowanie projektów, ekspertyzy i uzyskiwanie pozwoleń oraz odbiory techniczne. Na tym etapie tworzy się także kosztorys oraz pełną dokumentację związaną z budżetem realizacji. Wszystkie te dokumenty są niezwykle ważnym, ale też czasochłonnym elementem realizacji inwestycji dlatego warto powierzyć te kwestie profesjonalnej firmie.

3. Prace budowlane i instalacje
Następny etap jest szeroki i złożony, ponieważ obejmuje bardzo wiele elementów. Składają się na niego między innymi: montaż ścian działowych gipsowo-kartonowych oraz stawianie ścian murowanych, a także zabudowy szklane i ściany mobilne. Na tym etapie elementy wykończeniowe to: podłogi, wykładziny i parkiety oraz podniesione sufity systemowe, stolarka drzwiowa i okienna. Zainstalowany zostaje zintegrowany system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji tak zwany HVAC. Dodatkowo dochodzi instalacja wodno-kanalizacyjna oraz niezwykle istotne instalacje elektryczne i teletechniczne.

Instalacje teletechniczne, to między innymi instalacje przeciwpożarowe w budynkach. Firma Fit-out zajmuje się wykonaniem, wdrożeniem i w późniejszym etapie przeglądami takiej instalacji. Warto wdrożyć system inteligentnego zarządzania budynkami czyli tak zwane instalacje BMS. Rozwiązania systemu automatyki budynkowej BMS przeznaczone są dla biurowców, hoteli, centrów handlowych, osiedli mieszkaniowych oraz szpitali. Ta szeroko rozumiana automatyka budynkowa, jest coraz częściej wykorzystywana do wspomagania administracji i eksploatacji budynków.

Teletechnika, to także DSO czyli dźwiękowy system ostrzegawczy – system podnoszący bezpieczeństwo w budynku oraz SSP czyli system sygnalizacji pożaru w budynkach. Ważna jest również instalacja systemu gaszenia – może być zamontowany system gaszenia gazem, instalacja tryskaczowa lub mgła wodna. Jeżeli w budynku przewidziany jest garaż, dla zachowania bezpieczeństwa, należy zainstalować system detekcji gazów czyli systemy detekcji CO i LPG. Garażowe systemy detekcji gazów przeznaczone do instalowania w parkingach podziemnych.

Kontrola dostępu do budynków wielkopowierzchniowych, z pewnością jest niezbędnym elementem wykończeniowym. Podobnie jak monitoring budynku i Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu.

4. Kompleksowe wyposażenie obiektów komercyjnych
Wyposażenie hoteli, wyposażenie szpitali czy wyposażenie biura jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania i pracy nie tylko zatrudnionych osób, ale też klientów czy pacjentów danego obiektu. Z pewnością, dobrze wyglądająca recepcja, praktyczna kuchnia i garderoba oraz wygodna sala konferencyjna i multimedialna może być wyznacznikiem sukcesu organizacji.

Podczas tego etapu dobierane są meble i zabudowy panelowe, sprzęt multimedialny. Dodatkowo wyposażenie obiektów komercyjnych pod klucz obejmuje instalacje materiałów brrandingowych takich jak panele i loga reklamowe. Instalowana jest także iluminacja wnętrz oraz wydzielone obszary wypoczynkowe z dopasowanymi do nich meblami. Kompleksowe umeblowanie hoteli, obiektów handlowych, szpitali czy umeblowanie biura jest elementem całościowej, zaplanowanej koncepcji realizacji. Inteligentne podejście do doboru mebli, RTV i AGD wzmacnia, każdy aspekt działalności. Obejmuje zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, spójną koncepcję marki, przyciąganie i utrzymanie pracowników, integrację technologii, a także produktywność i wysokie morale. Warto pamiętać że, wszystkie te elementy, stanowią podstawę sukcesu i rozwoju firmy.

5. Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza jest ostatnim etapem kompletnej realizacji Fit-out, w który zaangażowany jest dział projektowy. Chociaż przekazanie jest powiązane z ostatnim etapem budowy, jest to zasadniczo pierwszy etap znacznie dłuższej fazy eksploatacji i konserwacji w cyklu życia budynku. Jakość dokumentacji pochodząca z etapu przekazania budynku, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania, bezpieczeństwa eksploatacji i konserwacji budynku. Dokumentacja powykonawcza to między innymi gwarancje producenta, instrukcje obsługi i konserwacji, rysunki powykonawcze, formalne raporty z testów i zakończonych przeglądów oraz zaświadczenia o ukończeniu budowy od lokalnych władz.

Kompletny bezusterkowy odbiór oraz zebranie pełnej dokumentacji jest czasochłonne i wymaga precyzji w działaniu. Dlatego też, zlecenie tej czynności firmie zewnętrznej umożliwia inwestorowi zaoszczędzenie jego cennego czasu. Ponadto, odpowiedzialność formalna związana z elementami tego etapu, spoczywa na firmie wykonawczej Fit-out, co znacznie odciąża inwestora.

Korzyści z wdrożenia kompleksowego wykończenia powierzchni

Dzięki wdrożeniu inteligentnemu i całościowemu projektowi, przestrzeń zostaje optymalne wykorzystana. Kompleksowe rozwiązanie pod klucz, daje pewność, że prace wykończeniowe zostaną wykonane przez doświadczonych, współpracujących ze sobą ekspertów i fachowców. Niewątpliwie zdolności do projektowania, dostarczania nowatorskich projektów wyposażenia i renowacji w wielu sektorach, pomagają tworzyć i przekształcać powierzchnie w idealne miejsca do pracy czy zamieszkania. Doświadczony wykonawca Fit out, sprawnie i terminowo zarządza każdym etapem projektu. Od wstępnej konsultacji do ostatniego pociągnięcia pędzla, firma Fit-out, zajmuje się projektem wykończenia wnętrza, tak aby zaoszczędzić czas i pieniądze klienta, zapewniając mu jak najlepsze rezultaty.

[Razem możemy więcej]

Skontaktuj się z nami

Porozmawiajmy